Krakowski Inkubator Kultury

kikJedną z kulturalnych inicjatyw ogólnopolskich jest Inkubator Kultury. W wielu województwach projekt realizowany jest w rozmaity sposób.

W Krakowie od marca 2013 roku do maja 2014 roku podjęto realizację czterech pomysłów: Zielono mi, Pod urokiem poezji, Zielniki i Wokół Rydla.

W Krakowie, KIK czyli Krakowski Inkubator Kultury, realizowany przez Fundację WyspArt, skierowany jest do osób po 60. roku życia z Krakowa i okolic, które wraz ze swoimi pomocnikami (osobami do 30. roku życia) mają interesujący pomysł do zrealizowania we własnej społeczności lokalnej.

„Wokół Rydla”, projekt Wisławy i Danuty, dotyczy uporządkowania i wprowadzenia niewielkich zmian na terenie skweru przy ulicy Jadwigi z Łobzowa w okolicy Młynówki Królewskiej. Ponadto panie wprowadziły element małej architektury – tablicę informacyjną, która zawiera informacje o patronach pobliskich ulic. Koncepcja projektu zakładała usunięcie nielegalnie postawionych pojemników na odzież, zamiast których Wisława i Danuta postawiły zaprojektowaną tablicę z patronami ulic, którzy odznaczyli się szczególnie dla okolicy.

Drugą inicjatywą jest propozycja Barbary i Emilii „Pod urokiem poezji”. Pomysłodawczyni skupiła wokół siebie grupę osób będących na emeryturze, które razem z nią przygotowały wydanie tomiku poezji w jednym z krakowskich wydawnictw prowadzonym przez osoby powyżej 60. roku życia. Następnie wraz ze swoją pomocnicą, studentką informatyki, zorganizowały w „Klubie 303” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, prezentację tomiku wierszy „Egocentrycznie”. Wieczorek był zarazem inauguracją Klubu Szufladowych Pisarzy adresowanego do mieszkańców osiedla. W nowym roku odbywają się regularne spotkania w Klubie, którego celem jest organizowanie spotkań amatorskich pisarzy i poetów piszących jedynie dla siebie, skonfrontowanie w zainteresowanym gronie tekstów i umożliwienie kontaktu z doświadczonymi twórcami.

„Zielniki” to trzeci projekt – warsztaty zielnikowe, pozwalające na lepsze poznanie przyrody, naukę kompozycji oraz poprawę umiejętności zestawiania kolorów. W ramach tego projektu Małgorzata i Karolina zrealizowały m.in. warsztaty w szkole podstawowej w Wieliczce i w Domu Opieki Społecznej. W marcu zaprosiły na wernisaż wystawy i prezentację prac w Domu Opieki Społecznej im. A.L. Helclów w Krakowie.

Ogród „Zielono mi”, czwarty pomysł, zrealizowany został na osiedlu Dywizjonu 303 i miał na celu przekształcenie zaniedbanego terenu między Spółdzielnią Mieszkaniową „Czyżyny”, Zespołem Szkół nr 14, Szkołą Podstawową nr 52, a Kościołem św. Brata Alberta i pasem startowym, w ogród, który ma być naturalnym przedłużeniem Parku Skalskiego. Anna i Ewa zaplanowały akcję promocyjną, dzięki której zaproszą mieszkańców do pierwszych prac w ogrodzie na wiosnę oraz na sesję fotograficzną budzącej się przyrody.